Dodane

  • Kolejne osiedle w śródmieściu

    ns krag
    Kolejna miejska plomba zostanie zagospodarowana. Przy ul. Waryńskiego na dawnej gazowni powstanie osiedle mieszkaniowe z usługami na parterze.

 

- Można narzekać, że boli, że strzyka. Skarżyć się, że jesteśmy starymi babciami albo cieszyć się tym, co robimy i czerpać z tego przyjemność – mówią tancerki hiphopowe po pięćdziesiątce!

Czwartkowe popołudnie. W jednej z sal Ośrodka Kultury i Sportu za chwilę ma się zacząć próba grupy tańczącej hip-hop. Ktoś pomyśli, że nic w tym nadzwyczajnego. Ale nic bardziej mylnego. 1940, 1947, 1950 – to roczniki, w których urodziły się te tancerki!
- Same małolaty, prawda? - śmieją się „Arabeski”, bo o nich mowa.  
- I to małolaty, które tańczą hip hopa! - słyszę.
Tydzień temu informowaliśmy, że 10 maja w Chojnowie, podczas XV Ogólnopolskiego Turnieju  Zespołów Tanecznych „Stonoga 2014”, Arabeski zdobyły nagrodę „Grand Prix”. Zespół wystąpił w dwóch kategoriach - street dance oraz freestyle.
Scenariusz występu był taki: trzęsące się, starsze panie w szlafrokach i z laseczkami w rękach wychodzą na scenę do piosenki „Wesołe jest życie staruszka”. Po kilku chwilach szlafroki lądują na scenie, tancerki wyrzucają laski i w t-shirtach i pumpiastych spodniach przechodzą do najczystszego i najprawdziwszego  hip-hopu, którego nie powstydziliby się znani tancerze tego gatunku!
I wtedy słychać wrzawę...

„Które to wasze wnuki?”
Spotykamy się tuż przed próbą.  Wszystkie panie w tych samych koszulkach. Uśmiechnięte, zadowolone. Jak to jest z tym ich hip-hopem? - Wszystko przez nią! – panie wskazują na Reginę Drgas. To pomysłodawczyni utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Miasteczku, w ramach którego działa m.in. sekcja taneczna. Współpracownicy OKiS, a podobno nawet sam burmistrz, mówią do niej „rektorowa”. - Szukałam instruktorki, która poprowadziłaby aerobik z elementami tańca. Ktoś dał mi namiary do pani Joasi Bator. Zamieniłam z nią dwa słówka i od razu wiedziała, że to jest to – wspomina okres sprzed dwóch lat „rektorowa”.
Kilkanaście pań zaczęło ćwiczyć aerobik. Wspominają, że powoli instruktorka zaczęła im wprowadzać elementy tańca. Potem wymyśliła pierwszy układ. - Był bardzo spokojny, trochę kabaretowy, taki taniec starszych pań z laseczkami – opowiadają Arabeski, które zadebiutowały na scenie w 2012 roku podczas święta miasta i gminy Nowe Miasteczko.
W swojej zabawie w taniec poszły dalej. - Nasza ukochana instruktorka, której nie zamienilibyśmy na żadną inną, wymyśliła układ do tańca orientalnego, tzw. taniec brzucha. Tym układem zrobiłyśmy furorę. W kilku miejscowościach dostałyśmy za niego nagrody. Wszędzie, gdzie tańczyłyśmy, ludzie byli zachwyceni. Ale nie można ciągle powtarzać jednego tańca - wspomina R. Drgas.
Pomysł na hip-hop wyszedł od samych tancerek. Instruktorka musiała go zaakceptować.  - I rozwinąć, bo pomysł to nie wszystko. No i wymyślić układ figur dla tak „wygimnastykowanych” tancerek – śmieją się Arabeski. 
Joanna Bator na sugestie swoich podopiecznych była otwarta: - Stwierdziłam, czemu nie? Okazało się, że sobie świetnie radzą – uśmiecha się instruktorka i dodaje: - Chciałam pokazać, że mogą zatańczyć coś, co nie jest przypisane do ich wieku. Zaproponowałam, żeby z tego tańca zrobić pastisz. I stąd pomysł, żeby na samym początku dołożyć piosenkę „Wesołe jest życie staruszka”, ubrać się w szlafroki,  a potem je zrzucić i przejść na gorący hip-hop – opowiada o charakterze występu J. Bator.
W Chojnowie zespół wystartował po raz pierwszy w ubiegłym roku, w kategorii wiekowej 15+, czyli z zespołami młodzieżowymi. - Pojechałyśmy tam, stanęłyśmy w drzwiach i się nas zapytano, które to nasze wnuki? – śmieje się Brita Ludwisiak, jedna z najstarszych w zespole. -  Jak się okazało, że będziemy tańczyć, to było straszne zdziwienie. Wydarzyło się coś, o czym nie mieli pojęcia! – dodaje 72-letnia tancerka. Starsza od niej jest tylko Maria Chwałczyńska, ma 74 lata!

To, jak się starzejmy, zależy od nas
Podczas tej rozmowy śmiechu było co niemiara, choć rozmawialiśmy zupełnie poważnie.
- Czy kobietom w tym wieku przystoi tańczyć hip-hop? - zapytałem trochę zaczepnie.  
- Dlaczego nie mamy się bawić czymś, czym bawią się młodzi? – na sali zapanowała lekka konsternacja. - Czy to jest taniec tylko dla nastolatków? - zapytała Grażyna Kwiecień. - Jesteśmy chyba świetnym dowodem na to, że jest inaczej.
Arabeski przyznają jednak, że z początku faktycznie było zdziwienie wynikające z gatunków tanecznych, które uprawiają, także wśród domowników. - Któregoś razu córka z pewnymi obawami zwróciła się do mnie: „Mamo, ale ty nie będziesz tańczyć?”
Odpowiedziałam z uśmiechem, że nie mam wyjścia. Na co córka do mnie: „No jak musisz, to tańcz” - wspomina Irena Gureczna.
Dziś po serii występów, i to z sukcesami, pasję Arabesek rodziny odbierają bardzo pozytywnie.
- To dla nas odskocznia od codzienności. Nie możemy się doczekać wtorku i czwartku. Tym żyjemy. Od początku nie myślałyśmy o występach i jakichkolwiek nagrodach. Chodziło o to, żeby się odstresować - mówi B. Ludwisiak. Na treningi dwa razy w tygodniu dojeżdża rowerem z Rejowa, pięć kilometrów w jedną stronę. - Zimą pcha ten rower!– śmieje się G. Kwiecień i dodaje:
- Ja już dawno w domu jestem, wykąpana, a ona dzwoni, że już dojechała. Tylko że zegarek pokazuje 21.30.
B. Ludwisiak: - Robię to dla siebie, bo na to mam ochotę.
Moje rozmówczynie zgodnie podkreślają, że „to, jak się starzejmy, zależy od nas”:
- Można narzekać, że boli, strzyka, skarżyć się, że jesteśmy starymi babciami albo cieszyć się tym, co robimy i czerpać z tego przyjemność – mówi R. Drgas.
Jedna z pań przypomina sobie historię z Chojnowa: - Ktoś do nas podszedł i zapytał, czy można sobie z nami zrobić zdjęcie, bo chciał babci pokazać, że w tym wieku też można tańczyć.

Sukcesy:

- III m. na Uniwersjadzie „Senior Potrafi” – Szprotawa 2012
- wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Turnieju Zespołów Śpiewaczych „Stonoga 2013” w kat. freestyle pow. 15 lat.
- III m. na II  Powiatowym Turnieju Seniorów „Dla Zdrowia i Radości” - Gaworzyce 2013 r.
- Grand Prix w XV Turnieju Zespołów Śpiewaczych „Stonoga 2014” w kat. street dance powyżej 15 lat

Skład Arabesek:

Maria Chwałczyńska, Regina Drgas, Zofia Ejsmond, Genowefa Golonka, Irena Gureczna, Irena Kużel, Grażyna Kwiecień, Wacława Nurkowska, Danuta Orzechowska, Maria Bigos, Jadwiga Spodarek, Brita Ludwisiak. Instruktor: Joanna Bator.


Mariusz Pojnar