Dodane

  • Kolejne osiedle w śródmieściu

    ns krag
    Kolejna miejska plomba zostanie zagospodarowana. Przy ul. Waryńskiego na dawnej gazowni powstanie osiedle mieszkaniowe z usługami na parterze.

 


Magazyn edukacyjny “Perspektywy” i dziennik “Rzeczpospolita” opublikowały coroczny ogólnopolski ranking szkół ogólnokształcących i techników. Liceum im. K. K. Baczyńskiego zajmuje 293. miejsce w kraju.
Kapituła rankingu klasyfikuje szkoły biorąc pod uwagę cztery kryteria: sukcesy w olimpiadach, wyniki maturalne przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także opinię szkół wyższych o danej placówce.
Na tej podstawie nowosolskie Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego zajęło w tym roku 293 miejsce w Polsce, wśród 500 sklasyfikowanych szkół. Na możliwych do zdobycia 100 punktów “Baczyński” otrzymał od kapituły 42,75 pkt. W 2012 roku liceum było nieco wyżej, bo na 278 m., a w 2011 r. na 323 m.
Domykanie trzeciej setki w zestawieniu ogólnym dało LO dziesiąty wynik w województwie lubuskim. Wyprzedzają nas dwie szkoły z Żar (miejsca: 15 - najlepsza lubuska szkoła w Polsce, i 43), cztery z Zielonej Góry (m. 33, 115, 141 i 257) oraz trzy z Gorzowa Wlkp. (m. 51, 224 i 261).
- Jeśli chodzi o spadek w klasyfikacji ogólnopolskiej, to akurat 15 miejsc w jedną, czy drugą stronę nie ma większego znaczenia - komentuje wyniki wicedyrektor “Baczyńskiego” Jacek Michałowicz. - W województwie zwykle zajmujemy lokaty 9-10 i teraz jest tak samo, czyli udaje nam się utrzymać przyzwoity poziom. Trudno jest rywalizować z ośrodkami, które mają kilkanaście liceów, co wymusza powstanie mniej lub bardziej elitarnych szkół. Jeśli się spojrzy na różnice punktowe, to w Lubuskiem i tak zbliżamy się do miejsc 3 i 4 - dodaje wicedyrektor.
J. Michałowicz uważa, że siłę LO dostrzeże się wtedy, kiedy uświadomimy sobie, że to jedyne typowe liceum ogólnokształcące w powiecie nowosolskim. - Bo jeśli chodzi o powiaty, gdzie jest tylko jedno prawdziwe LO, to jesteśmy w ścisłej czołówce. Jest też coś takiego jak ranking EWD, czyli wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej. W nim szkoła jest określana, jako miejsce sukcesu, ponieważ młody człowiek kończąc nasze liceum jest lepszym uczniem, niż w momencie, kiedy do niego trafił. Owszem, mamy takich, których można określić słowem “elita”, ale znaczna większość to uczniowie średni, z których robimy przynajmniej dobrych. A to duża wartość - cieszy się wicedyrektor.
Klasyfikacja ogólnopolska techników uwzględniała o połowę mniej szkół - 250. Żadnej z nowosolskich placówek (ZSP 1 “Elektryk”, ZSP 3 “Odlewniak”, ZSP 4 “Spożywczak”) nie udało się do niej załapać (tylko siedem szkół lubuskich znalazło się w tym zestawieniu) i zajęły one tzw. miejsca 250 plus. Na 25 sklasyfikowanych szkół lubuskich “Elektryk” zajął lokatę 16. - Mamy różną młodzież, lepszych i gorszych uczniów. Stąd taka pozycja - tłumaczy dyrektor Grzegorz Königsberg, dla którego również ważniejsze są wskaźniki EWD. - U wszystkich uczniów widać lepsze wyniki od tych, które osiągali oni w gimnazjum. Nawet z najsłabszych udaje nam się wycisnąć wiele. Są i wiedza i umiejętności - mówi dyrektor dziś już nie ZSP, a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Elektryk”.
Artur Lawrenc