Dodane

  • Kolejne osiedle w śródmieściu

    ns krag
    Kolejna miejska plomba zostanie zagospodarowana. Przy ul. Waryńskiego na dawnej gazowni powstanie osiedle mieszkaniowe z usługami na parterze.

 

Nowej elewacji doczeka się blisko 20 zniszczonych kamienicMiasto dostało unijne pieniądze na rewitalizację dzielnicy portowej. Za 20 mln zł odnowione zostaną kamienice, most zwodzony a na brzegach kanału portowego pojawi się kostka granitowa.

- Port jest ładny, ale od reszty miasta powinien być oddzielony weneckim lustrem. Spacerując po nim nie mogę oderwać oczu od zniszczonych budynków stojących po sąsiedzku i tych okropnych podwórek. Weneckie lustro załatwiłoby problem, mieszkańcy z zewnątrz widzieliby port ale spacerowicze w porcie nie widzieliby brzydoty na zapleczu – powiedziała w rozmowie z namikilka miesięcy temu jedna z nowosolanek.

Za rok będzie można swobodniekręcić głową na wszystkie strony, miasto rusza z rewitalizacją dzielnicyportowej. Nowosolski wniosek został przez ekspertów uznanyza najlepszy w województwiei przyznano nam 10 mln unijnegodofinansowania na odnowęstarego miasta. Drugie tyle proporcjonalniedo udziałów miastoi wspólnoty dokładają z własnych budżetów. Jeszcze w tym roku rozpisane zostaną przetargi, prace zaś rusząwiosną i potrwają dwa lata.

Pastelowe elewacje

Rewitalizacja obejmie blisko 20 kamienic w kwartale: od ul. Garbarskiejprzez pl. Wyzwoleniado ul. Pocztowej, przez pl. Florianai dalej ul. Kościelną, Arciszewskiego, Żwirki i Wigury, wzdłuż kanału portowego zamykając sięw ul. Garbarskiej. Warunkiem odnowienia każdej z kamienic byłudział wspólnoty w kosztach, a tebyły różne, od kilku do kilkudziesięciutysięcy złotych w zależnościod zakresu prac. Nie wszyscy mieszkańcy się na to zdecydowali. - Budynki tych, którzy w projektweszli, zostaną ocieplone a ich elewacja odświeżona i pomalowana. Konserwator wybrał dla przyportowych kamienic stonowane pastelowe kolory w odcieniu oliwki, brązu, żółci – oznajmia Iwona Kubacka-Kazieczko, architekt miejski.

Jednocześnie z rewitalizacją budynków odbędzie się porządkowanie podwórek. Znikną stare,walące się komórki a w ich miejsce pojawią się nowe murowane. Powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe, tereny zielone i mostkiprzez kanały odwadniające oraz nowoczesne dopasowane do otoczenia oświetlenie. Utwardzone będą też drogi wewnątrz podwóreka zasieki na śmieci zostaną zabudowane.

Ratusz, most, kanał

W odnawianym kwartale znajdujesię również ratusz przy ul.Moniuszki. Miasto w porozumieniu z powiatem wpisało ten budynek do projektu. Jeden z najstarszych miejskich budynków doczeka się więc przebudowy. Starostwo latem rozpoczęło już remont nowszej część ratuszatzw. W budynku “B”, w którym znajdowałsię między innymi bar Zaścianek. W kolejnym etapie odnowiony zostanie starszy fragmentz balkonem. Ostatecznie cały ratusz będzie zagospodarowany nacele administracyjne, swoje biurabędą tam mieli między innymi pracownicy wydziału komunikacjii geodezji.

Rewitalizacja obejmie portową dzielnicę miastaBlasku nabiorą jednak nie tylko budynki. W ramach rewitalizacji zostanie odnowiony most zwodzony, staną nowe rogatki, pojawi się semafor. Zdemontowane zostaną uszkodzone elementy, zniknie nieużywana od lat konstrukcja chodnika a sam most porenowacji znów będzie się podnosił. Nie będzie jednak różowy ani w kwiaty jak proponowali niektórzy mieszkańcy. Konserwator zatwierdziłdla niego pastelową zieleń. Dodatkowo przed mostem, natyłach baru portowego powstanie parking.

- Rewitalizacja portowych dzielnic obejmuje też renowacje nabrzeża kanału portowego. W ramach unijnego dofinansowania kostką granitową wyłożona zostanieskarpa kanału – oznajmia Beata Pietrzykowska, naczelnik wydziału gospodarki komunalneji ochrony środowiska.

Najlepsi w województwie

- To jeden z większych projektów jakie zostaną zrealizowanew mieście w ostatnich latach - mówi o rewitalizacji dzielnicyportowej wiceprezydent Jacek Milewski. – W porozumieniu ze wspólnotami mieszkaniowymi przygotowywaliśmy go przez wiele miesięcy. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że nasz wniosek został oceniony jako najlepszyw województwie. Ekspert oceniający projekt pod względem merytorycznym przyznał mu maksymalną liczbę punktów. J. Milewski zauważa, że to kolejny dowód na to, że miejscy urzędnicy przygotowują bardzo dobre projekty. - Chciałbym podziękować pracownikom wydziału architektury, gospodarki komunalnej i integracji europejskiej za włożony trud. Szczególne podziękowaniadla pana Ireneusza Pruskiego, koordynatora wszystkich miejskich projektów rewitalizacyjnych – podkreśla J. Milewski. Dodaje, że celem rewitalizacji jest ożywienie zdegradowanej części miastai przystosowanie jej do funkcji turystyczno-usługowej.

Kamienice starego miasta to już kolejne, z których zniknie szarość. Wcześniej nowa elewacja pojawiła się na budynkach przy pl. Wyzwolenia i ulicach: Witosa, Szerokiej, Pocztowej. W ramach robót publicznych odnawiane są budynki przy ul. Kuśnierskiej. Sukcesywnie znikają z podwórek stare szopki i widać przejście z ul. Piłsudskiego do deptaku między ulicami Witosa a Szeroką. Od kilku miesięcy trwa rewitalizacja kwartału ograniczonego ulicami: Piłsudskiego, Wojska Polskiego, św. Barbary i Głowackiego. Miasto przygotowuje się też do rewitalizacji kwartału między ulicami Szkolną, Parafialną, Witosa i Piłsudskiego.Wszystko to sprawi, że odnowione zostaną kamienice od portu po centrum.

Monika Owczarek